Jana Rachno vás na Yoga Festu Říčany 2024 zavede do světa Longevity yogy. Longevity, v
překladu dlouhověkost, je aktuálně velmi populární oblastí ve světě zdraví. Dlouhověkost
nemusí znamenat jen žít déle. Dlouhověkost pro nás znamená žít co nejdelší zdravý a naplněný
život. Být co nejdéle aktivní, v kondici a se spoustou energie. Jana pro vás připravila lekci s
léčivým teplem infračervených lamp, které vám dodají novou energii.
Přečtěte si článek v našem blogu o působení terapie červeným světlem a jak si nastavit správně
cirkadiánní rytmus. Článek byl autorkou napsán pro časopis JogaDnes.
Jana Rachno: Jak si správně nastavit cirkadiánní rytmus
Představme si scénu: na jedné straně modré nebe, palmy, mořské vlny, na druhé blikající neony a oslepující kancelářská světla. Co myslíte, že bude zdravější pro naše tělo a duši? V našem rozmanitém světě, kdy musíme žít v rámci společensky nastavených pravidel a ne vždy si můžeme zvolit to, co by pro nás bylo nejlepší, nás provází věrný, i když často opomíjený společník – cirkadiánní rytmus. Tenhle rytmus nejen že řídí naše spaní a bdění, ale také náš metabolismus a hormony. Je jako dirigent směřující svůj orchestr k oslavnému konci, nebo – když ho dostatečně dlouho ignorujeme – k naprosté katastrofě. A teď přichází otázka: Jak můžeme tento tajemný rytmus stimulovat pomocí jógy a tím optimalizovat své tělesné i duševní funkce a pocit mentální a fyzické pohody?
Světlo je víc než jen zdroj Vitaminu D
Jasné světlo, které ráno hraje na naše biologické housle, podněcuje produkci kortizolu, hormonu, jenž nám dává onu ranní dávku energie. Večer se vše mění a naše těla přecházejí na noční režim s melatoninem, hormonem, který nás přesouvá do říše snů. Pokud se vystavujeme umělému modrému světlu o krátkých vlnových délkách (obrazovky TV, mobilů, PC, LED žárovky), náš mozek si myslí, že slunce je ještě vysoko, a zpomaluje syntézu melatoninu, který navozuje přirozený spánek. Modré světlo přetáčí naše vnitřní hodiny a má negativní vliv na cirkadiánní rytmus, který řídí správné načasování dalších důležitých procesů v těle. Ale co když máme pocit, že jsme uvízli v nekonečném cyklu Netflixu, telefonu a dalšího levného dopaminu, který nás o spánek ochuzuje? Nedostatek kvalitního spánku, denního světla a přebytek modrého světla před spaním může vést k sezónní afektivní poruše (SAD), s jejíž léčbou nám může pomoci chronobiologická fototerapie. Je prokázána jasná souvislost mezi nedostatečným spánkem a zvýšeným rizikem obezity, cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění a depresí. Dnes již víme, že silný cirkadiánní rytmus (a tedy maximální sekreční produkce melatoninu v
noci) má významnou ochrannou roli proti nádorovým onemocněním.
Zde vstupuje do hry jóga, mindfulness a meditace nejen jako trend současnosti, ale jako osobní “hack”, kterým ovládneme svůj život. Jak tyto aktivity mohou pomoci s cirkadiánním rytmem? Nuže, samy o sobě jsou blahodárné pro tělo a všechny jeho systémy. Dechové techniky a meditace působí velmi příznivě na zdraví nervového systému i naší duše. Inovací jsou infračervené panely, které přinášejí do praxe velice zdravé červené světlo, teplo a usnadňují spánek i hlubokou relaxaci. Infračervené záření proniká všemi tělesnými vrstvami, uvolňuje svaly a také nás obdařuje pocitem, jako bychom se právě vrátili z dovolené.
Když hodiny říkají namasté
….aneb cvičení podle našich vnitřních hodin. Tělo čerpá nejvíc benefitů z pravidelnosti. Ať jsme
chronotyp sovy, nebo skřivana, žijeme ve světě, kdy se sociální život už od dob Marie Terezie
odehrává právě podle skřivanů. A protože celý svět změníme velmi těžko, nezbývá než se
aklimatizovat. K tomu nám pomůže rutina respektující cirkadiánní rytmus, podle kterého se
může odvíjet i naše jógová praxe. Jak by to mohlo vypadat?
Ranní jóga
Když ptáci začínají cvrlikat, je čas na vinjásu nebo aštángu. Představme si jí jako
silné espresso pro naše svaly a mysl. Ráno potřebujeme podpořit aktivitu a
můžeme si dovolit více zatížit tělo, aby se rozproudil krevní oběh.
Dopolední jóga
Po doplnění ranní energie přichází hathajóga – jakýsi jógový brunch, který udržuje naši energii a soustředění.
Odpolední jóga
Po náročném dni se můžeme uchýlit k jin nebo restorativní józe. Působí jako meditační koktejl, který uklidňuje a připravuje nás na sladký spánek.
Večerní jóga
Před spaním je čas na jógové příběhy pro dobrou noc. Jemné protažení, uvolnění a meditace, které uklidňují mysl a pomáhají nám odplout do země snů. Sem už nepatří žádný dynamický styl.
Všimněte si, že náhled na praxi se shoduje s čínskou medicínou a jejími orgánovými hodinami i ajurvédou. Všude na světě dospěli ke stejným závěrům, jen západní společnost má stále potřebu tělo a jeho potřeby přeprat, přesvítit agresivním světlem, kofeinem a prázdnými vzruchy, které na nás působí jen negativně.
Jóga a technologie
Co kdybychom jógu posunuli zase o krok dál? Jak funguje na fyziologické, psychické a energetické úrovni, víme a její přínosy jsou nepopiratelné. Věda a technologie se ale vyvinuly směrem, ze kterého můžeme čerpat i v naší praxi a sebepéči. Kromě infrapanelů, které jsem zmínila v první části textu a na které ne každý finančně dosáhne, existují i infračervené masky. Ty působí lokálně na oblast hlavy a obličeje, stimulují produkci kolagenu a elastinu. Červené a blízké infračervené světlo, které vyzařují, zlepšuje náš psychický stav a kognitivní funkce.
Nejvhodnější je jejich využití během závěrečné regenerativní relaxace. Osobně ji používám i v průběhu některých cviků u face jógy nebo po ní. Mít doma tuto masku je tak trochu jako mít minispa přímo ve vlastní jógovně.
Jóga světla a tmy
Nejvíce těžíme vždy z toho, když přijmeme staré a funkční, a na těchto stabilních základech stavíme nové a lepší. Právě kombinace tradičních a moderních prvků otevírá dveře k nové éře fyzického, mentálního, duševního, energetického a estetického zdraví. Nastupujeme tím cestu, která nám ukazuje, jak můžeme žít v harmonii s přírodou i technologiemi a jak můžeme využívat to nejlepší z obou světů pro svou celkovou pohodu. Takže příště až budete večer přemýšlet nad tím, jestli si jít zaběhat, zapařit nebo si pustit Netflix, zvažte, jak dlouho se z takového rozhodnutí bude vaše tělo vzpamatovávat, co vás čeká další den a jestli vám přeci jen není trochu líp, když místo milionu světel a impulzů chvíli vnímáte jen sami sebe.
Jana Rachno
MUDr. Iveta Němcová